ویلیام انگلیش، یکی از مخترعان ماوس کامپیوتر در سن ۹۱ سالگی درگذشت

یکی از افرادی که نقش متجاوز مهمی در ایجاد رابط کاربری امروزی رایانه های انحصاری داشته، بوسیله تازگی درگذشته است. رسانه ینیویورک تایمز درون گزارشی اختصاصی از درگذشت ویلیام انگلیش داخل روز ۲۶ جولای ۲۰۲۰ (۵ مرداد ۱۳۹۹) به دلیل «نارسایی تنفسی» خبر می دهد. انگلیش هنگام درگذشت، ۹۱ سال سن داشت.

ویلیام انگلیش در انستیتوی تحقیقاتی دانشگاه استنفورد، درون همدستی با داگلاس انگلبارت موفق شد نخستین ماوس کامپیوتر را تولید کند. در سال ۱۹۶۸ رویدادی تحت عنوان دامن عنوان Mother of All Demos برگزار شد که ویدئوی آن از اینجاقابل مشاهده است. این ویدئو بسیاری از مفاهیمی را تشریح می کرد که در دهه های پیش رو قرار بود به رایانه های شخصی افزایش شوند. از بین این مفاهیم می توانیم بوسیله رابط کاربری گرافیکی، ویرایش متن به رخ آنلاین، ربط ویدئویی و لینک های هایپرتکست رمز کنیم.

بسیاری از تاریخ دانان از داگلاس انگلبارت به عنوان ایده پرداز اصلی تولید ماوس سخن به میان می آورند؛ با این حال انگلیش جزو معدود کسانی حیات که می توانست به خوبی ایده ها را درک کند و از استعداد لازم برای تبدیل کردن این ایده ها بوسیله واقعیت برخوردار بود. پس از این که انگلبارت طرح ماوس را کشید، انگلیش توانست آن را به محصولی واقعی تبدیل یواش. داخل ویدئوی سال ۱۹۶۸ که تو جوهر بوسیله رویدادی ویژه مربوط می شود، انگلبارت بود که مفاهیم مختلف آینده ی صنعت رایانه های شخصی را به نمایش گذاشت؛ با این حال انگلیش تو پشت پرده مشغول اجرا کارهای اصلی بود.

دیدن میراث برجای الباقی از ویلیام انگلیش کار سختی تراشیدن. امروزه نمایشگرهای لمسی به مفهومی بسیار معمولی دگرگونی شده اند و نمونه استعمال از آن ها روزبه روز بیشتر می شود. بسیاری از استعداد هایی که انگلیش و انگلبارت آن ها را پیش بینی کردند درون جاهایی بسان Xerox PARC کاربرد شدند و بهبود مشهود کردند. نبوغ های موردبحث توانستند به بسیاری از محصولاتی که امروزه استفاده می کنیم وارد شوند و همچنان ابدی بمانند. بیشتر بخوانید:با هارد درایو اکسترنال AC632 اپیسر آشنا شویداپل شارژر را از صندوق آیفون ۱۱، آیفون XR و آیفون SE 2020 غصه حذف کردبا لوازم جانبی آیفون ۱۲ و آیفون 12 پرو آشنا شویداپل ابتیاع شارژر ۲۰ وات USB-C را آغاز کردشارژ بی سیم ۱۵ وات آیفون ۱۲ تنها با شارژر MagSafe نمایش می شود