پیام وزیر ارشاد بوسیله تماس روز بزرگداشت فردوسی

به گزارش ایسنا، متن پیام سیدعباس صالحی به این تطویل است:

«فلک بکلی افتخار و شکوه ادبیات ایران، سرشار از ستارگان پرفروغی است که تاریخ بلند و پرشکوه ما را متصل جلوه گر و تابنده نگاه داشته است. فرهنگ غنی این سرزمین به میانجی بزرگان و مفاخری زنده و پویاست که اندیشه و منش آن ها، برگ های زرینی در دکه اوراق فرهنگ و نزاکت فارسی آراسته و صفحات تابان نزاکت و هنر ایرانیان را در جغرافیای چاق و تاریخ کهن دون این سرحد و بوم به هم متصل کرده است.

از جمله قله های پرافتخار و مایه فخر کردن ایرانیان، بلکه رفیع ترین قله فرهنگ پارسی اثر جاودان دکتر طوس ابوالقاسم فردوسی است که حد و غایتی برای آن نمی توان متصور شد. شاهکاری که اعتلای اتیکت و هنر ایران زمین و دین مداری و وطن دوستی و اخلاق محوری ایرانیان را به زیباترین وجه به شمایل کشید و از این منظر اثری بی نظیر خلق کرده است. او به افتخارات ایران عتیق جان انصاف و مکارم ایرانیان را آشکار پیدایش. شاهنامه فردوسی، بزرگترین معلول حماسی ایران، آیینه طولانی نمای فرهنگ، واژه و پیرو ایرانی و دکتر ابوالقاسم فردوسی مصدر نشین شعرای ایران زمین است. روایت ها و افسانه های پهلوانی این اثر، مناظر خیال انگیز و نقش های دلپذیری ساختن کرده که عمری به بلندای تاریخ دارد و هرگز اثر جزیی ویرانی و کهنگی به خویشتن نمی گیرد.

فردوسی احیاگر تاریخ گذشته ایران و برانگیزاننده آدمیان و الهام بخش هنرمندان مومن و معتقد برای آفرینش گری امروز و فردای ناحیه ماست و شاهنامه نقطه درخشان چکاد اتیکت فارسی، گنجی پربها و منبعی پایان ناپذیر برای آفرینش و خلاقیت و درخشندگی هنرمندان ایران زمین بوده و خواهد بود. هفت سرلشکر عشق و دعوا عضو و نبرد روح، مسیری بخاطر چسبیدگی به کمال و راهیابی به شعاع فراروی ما می گشاید.

هم این طور این اثر جاودانه، تو مانایی و پویایی زبان فارسی نقشی بی شبیه داشت، بی فردوسی و شاهنامه سرنوشت این اصطلاح مبهم و نامعلوم وجود.

بیست و پنجم اردیبهشت، سال روز نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز تجلیل زبان فارسی فرصت دوباره ای است تا با غور و تفکر تو این جای پا ژرف، راهی بوسیله کمال بیابیم. با گرامیداشت این روز بزرگ، تکاپو تعلق مندان و دوستداران فرهنگ این مرز و جغد را که داخل وضعیت خاص امسال هم، با تکاپوی زیاد برنامه هایی را در فضای مجازی برای ارج نهادن به مقام والای حکیم توس تهیه دیدند، می ستایم. موفق و پیروز باشید.»

انتهای پیام