موکب حسینی برای نوگلان جامانده

بوسیله گزارش ایسنا امروز درون آستانه ی اربعین حسینی  برخی از دبستان های تهران با برگزاری عادات نوحه خوانی، برپایی موکب و با روایت های مرتبط با اربعین سعی دارند آنچه را در پیاده روی اربعین رخ می دهد، برای دانش آموزان تداعی کنند.

اندکی ازاین مراسم برای مقاطع اعلی تحصیلی در آمفی تئاتر دبیرستان برگزار شد و گروه های سرود به ارتباط این رسم با پیشگاه در روی  چیز پهن به اجرای برنامه پرداختند.

بعد از این رسم خردسال ها درون حیاط مکتب با نوای لبیک یا اباعبدالله مداح، شروع به برگزاری بخش دیگر این مراسم می کنند.

*زمزمه نوحه قدم قدم … توسط علم آموزان

خبرنگار ایسنا داخل این روز و در آستانه اربعین حسنی داخل دبستان «ارم» درون منطقه 11 تهران حضرت یافت. نوگلان این دبیرستان با همراهی مداح، نوحه «قدم قدم با یه علم، ایشالله اربعین می آم جانب حرم» را زمزمه می کردند. برخی از دانش آموزان تیمار با در دست اخذ پرچم هایی این مراسم را یگانگی می کردند. این گونه، نوگلان دبستان برای دقایقی با سینه زنی به استقبال اربعین حسینی می سیلان.

داخل کمی از این رسم چند نفر از دانش آموزان با پیشگاه در پشت تریبون مقدمه به مداحی می کنند و بچه ها با سینه زنی، با این مداحان نوگل همراه می شوند.

*موکب حسینی برای نوگلان

داخل بخشی از مدرسه، موکبی بخاطر تداعی خرد آموزان از زائران اربعین تعبیه شده بود که در آن مقدمات پذیرایی و قوت دهی توسط خویشتن معرفت آموزان انجام می شد. بینش آموزان درون این جایگاه صلواتی در بر برخی مادران، مقدمات چیدمان غذا را آماده می کنند. پس از مراسم، از بینش آموزان پذیرایی می شود و آنها راهی بناء می شوند.

 یکی از ناظمان مکتب درباره ی برپایی موکب و برگزای مراسم اربعین حسینی تو مدرسه می گوید: ما قصد داشتیم که بچه ها علاوه پیاده شدن آنچه که در تلویزیون خواه تو رسانه ها می بینند، بوسیله صورت عملی با آن آشنا شوند. بوسیله همین منظور داخل دبیرستان برایشان موکبی را برگزار کردیم که خوش آمد داشته باشیم و برنامه ای را بوسیله تزیین برایشان ارتکاب کردیم. البته چون مدرسه یک مجتمع آموزشی است و از مقطع پیش دبستان تا دوره ششم را محسوب می شود، برای دوره دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم دستور کار زورمند تری را برگزار کردیم.

انتهای پیام