تو نخستین روز از دنده بین المللی مشاهیر کرد چه گذشت؟

بوسیله گزارش ایسنا، چهره های شاخص فرهنگی، هنری و علمی از کردها در بکلی جهان برای حضور داخل این دنده باخبر سنندج شده اند.

همچنین مظهر خالقی از اساتید موسیقی کردستان نیز از مهمانان ویژه این تشریفات است که پس از ۴ دهه وارد زادگاهش شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تو اختتامیه این کنگره بوسیله نشانی سخنران آستان خواهد داشت.

پیام رییس جمهور به کنگره بین المللی مشاهیر کرد

حجت الاسلام علی یونسی، معاون ویژه رئیس جمهور درون امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی امروز درون دنده بین المللی مشاهیر کرد، پیام حجت الاسلام عالم را به این دنده قرائت کرد.

متن پیام به این تطویل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

فرهیختگان، مشاهیر و میهمانان عزیز خداوند بزرگ و منان را شاکرم که به ارتباط این گردهمایی فرهنگی و علمی توفیق داشته ام تا مراتب سلام و ناموس دوست را به شما و تمامی کردزبانان ناحیه ابلاغ نمایم.

به گواهی تاریخ ایران عزیز علیرغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپلتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب های متنوع بوسیله کمترین آسیب گذر کند. عبوری پیروزمندانه که بسیار از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی است که داخل کنار گستره وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزاره ساله بیرونی و جانشان در گرو جلال ایران بزرگوار بوده است.

در این میان کردها همچون سایر اقوام ایرانی بوسیله عنوان یکی از قدیمی ترین و فرهنگی ترین اهل ملک همیشه ایران را خواستگاه فرهنگی خود دانسته و بوسیله تاریخ و فرهنگ این سرحد و بوم عشق ورزیده اند.

ما هرگز شهدای کرد که جانشان را بخاطر حفظ کیان این مرز و بوم نثار کرده اند و نیز خدمات زیبنده فرهیختگان و ادیبان کرد به فرهنگ و نزاکت فارسی را از یاد نبرده و نخواهیم سرما.

بدیهی است که همگی ما ایرانی هستیم و همه اقوام در این ناحیه از عرض برخوردارند و هیچگاه تفاوتی بین اقوام حیات ندارد.

این کنگره فرصتی بخاطر پاسداری از همه اقوام ایرانی است که از حقوق شهروندی برخوردار قابل حرمت هستند.

ضمن تقدیر و سپاس از کردزبانان کشور برگزاری این کنگره را فرصتی می دانم برای خودی مردمامی مهربان که همواره دل داخل گرو فرهنگ این سرحد و بوم داشته اند.

حسن شیخ»

مشاهیر کرد در برهه هایی از زمان مغفول و مظلوم واقع شده اند

بهمن مرادنیا ـ استاندار کردستان ـ صبح دوشنبه، ۱۱ تیرماه تو مراسم افتتاحیه کنگره مشاهیر کرد که درون دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: در دنده مشاهیر کرد، یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخچه که مشاهیر و مفاخر فراوانی را بوسیله جامعه بشری معرفی کردن کرده است و در برهه هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده اند.

او اظهار کرد: کنگره مشاهیر کرد با همه عوامل و دست اندرکاران، می کوشد تا هنر، فرهنگ و تاریخچه گران سنگ این دیار، بوسیله منصه نمود گذاشته شود تا کردستان گرامی این قطعه فردوس ایران زمین به سراسر گیتی شناساندن شود.

استاندار کردستان تقریر کرد: اگر امروز داخل این رسوم وزین، فارسی گفتگو می کنم، می دانم که درون بسیاری از شبکه های ملی و فراملی به صورت حی پخش می شود، اما همگی باید بدانند که تو این جمع مهمانان ریاست هستند که تعبیر مادری شان کردی است ولی با لهجه های بادینی، کرمانجی، سورانی، زازا، کلهری، اردلانی، سلیمانیه ای، مکری، کرمانشاهی، گروسی و سنندجی صحبت می کنند و این علامت از غنای فرهنگ و اصطلاح کردی است که با افتخار کامل در کنگره مشاهیر کرد، در خدمت هنرمندان و صیت آورانی هستیم که بزرگترین هدف زندگیشان نوکری به ایران و ایرانیان است.
وی ادامه عدالت: مقدور است درون سنوات گذشته نتوانسته باشیم به قاعده مطلوب و مفت کرد را به جهانیان معرفی کنیم اما یکی از اهداف عالیه این کنگره، معرفی و شناساندن مردم کرد است که بکلی زندگی شان صلح و دوستی است و پیام اتحاد و انسجام همه جانبه است.

مرادنیا افزود: کردها به راحتی می توانند احساسات و حساسیت واقعی خود را از دنیای پرگیر و حقیقت های هستی، اقرار کنند، داخل این میان هنرمندان این احساسات لطیف و درک ظریف را با ایجاد آثاری بی نظیر سزا کرده اند.

استاندار کردستان اظهار کرد: در دنده مشاهیر کرد، مفاخر علوم انسانی، زبان و ادبیات علوم پایه و مهندسی، علوم کشاورزی، هنر و علوم پزشکی مورد تجلیل قرار می گیرند و این یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است عتیق و به درازای تاریخ مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده اند.

وی گفت: این کنگره به عزیمت بها اعطا کردن بیشتر به مشاهیری که در قید حیات هستند می کوشد تا نامشان پرآوازه تر بماند از آنجا که کردستان استانی فرهنگی و هنری شناساندن شده است، عمل کارهای بزرگ تو این شالوده می تواند در توسعه همه جانبه این استان مؤثر واقع شود.

وی یادآور شد: هنگامی که از اصطلاح کردی واج به میان می آید منظور شفاهی است که کردها هم زمان حال با آن سخن می گویند واژه شناسان و مستشرقین می گویند که زبان کردی از واژه های هند و اروپایی و در زمره زبان های ایرانی است که با زبان فارسی قرابت دارد.

کردها نگذاشتند یک بدست از خاک ایران بوسیله دست متخاصم بیفتد

نماینده ولی شیخ درون کردستان گفت: کردها درون این منطقه نگذاشتند یک بدست از خاک ایران به مشت متخاصم بیفتد و قدری از تأمین امان کشورمان مرهون خدمات کرده است.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی امروز در دنده بین المللی مشاهیر کرد که درون تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، بیان کرد: احترام و تکریم بزرگان و کسانی که نزاکت یک امت را رقم زده اند و می زنند و باعث افتخار یک ملت و قوم هستند از دستورات مذهب اسلام است.

وی افزود: قدر و بزرگداشت بزرگان مدال از درک و هوش اخلاق ترتیب است که اسلام به ما تعلیم می دهد و نشان دهنده فرهنگ دینداری ماست.

نماینده ولی فقیه داخل کردستان عنوان کرد: همچنین تکریم مشاهیری که در جهات مختلفی توانسته اند اخلاق و اتیکت و هنر ایران را نمو دهند دستگاه خیر و برکت است.

وی در امتداد همچنین احترام گذاردن بزرگان و مفاخر را موعظه پیامبر اکرم (ص) دانست و گفت: پیامبر گرامی اسلامی فرمودند اگر می خواهید خدا را ارشد بدارید بزرگان خود را احترام کنید.

آیت الله حسینی شاهرودی تصریح کرد: مفاخر جلوه ای از جمال و وقار خداوند هستند و کمالات خداوند همچنین در این مردم ها بروز و ظهور علنی می کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان عنوان کرد: انسان کرد مردمانی باصفا و با وفا و فداکار هستند و رهبری نیز درود های متجاوز زیبایی را از این خانواده دارند.

نماینده اما فقیه در کردستان افزود: نگاه طاغوت به قوم کرد یک نگاه تهدیدآمیز بود اما رهبری همواره تاکید کرده اند که قوم کرد بخاطر ما فرصت هستند.

وی ادامه داد: امام راحل نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که تو نوفل لوشاتو بودند مجله ای را به مردم کرد می نویسند که ستایش های زیبایی را از قوم کرد درون آن داشته اند.

آیت الله حسینی شاهرودی به زمان حمله صدام به کردهای عراق اشاره و ذکر کرد: کردهای عراق زمانی که به مرز ایران رسیدند رهبری رخصت دادند که مرزها را برای کردها باز کنید و ما هزاران کرد آواره را در کشورمان جا دادیم.

وی همچنین به حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران از کردهای سراسر گیتی رمز و عنوان کرد: هرکجا خطری برای کردها پیش آمده بوسیله سرعت ایران جستجو کرده است، مقیاس آن امن از انسان حلبچه بوه است. خواه حمایت از کردهایی بوده که داعش طی چندسال اخیر بوسیله آنها حمله کرده بود.

پاسبان ولی ملا در کردستان افزودن کرد: البته خانواده کرد نیز همیشه ظهر سر تزیین بوده و از ایران دفاع کرده اند که شاهد این مدعا تقدیم ۵۴۰۰ شهید در استان کردستان و در مجموع ۱۰ هزار مثال کرد بخاطر دفاع از آب و خاک این مرز و بوم است.

آیت الله شاهرودی با اشاره به اینکه کردها تو این منطقه نگذاشتند یک بدست از مزار ایران بوسیله مشت دشمن بیفتد، تصریح کرد: فقط کردهای ایران نبوده که حامی نظام ما بوده اند بلکه دیگر کردهای دیگر نقاط جهان نیز اژ کشورمان پناه کرده اند.

وی امتداد داد: همه کردها ایرانی هستند و علاقه خاصی بوسیله ایران دارند مربوط به در گذشته نیز جزو مزار ایران بوده اند.

آیت الله شاهرودی همچنین گفت: کردها بخشی از امنیت این منطقه را با اتصال نیروهای سپاهی و انتظامی و بسیچ رقم خورده اند بمنظور معتقدیم که عمده برقراری امنیت را مردم برپا کرده اند.

وی آخر سخنان خویشتن به عظمت برگزاری دنده مشاهیر کرد اشاره و خاطرنشان کرد: کردها بزرگان و مفاخر متجاوز زیادی را دارند که امیدواریم داخل دنده های آتی همچنین تعدادی دیگر از آنها تک تجلیل قرار گیرند.

مشاهیر بزرگترین تنخواه هر کشور هستند

مهتر دانشگاه کردستان گفت: بزرگترین سرمایه هر کشور مشاهیر و مفاخر آن کشور هستند و بزرگداشت مشاهیر رمز ماندگاری تمدن امت هاست.

مغفرت صادقی روز سه شنبه در افتتاحیه کنگره بین المللی مشاهیر کرد، با ابراز خرسندی از میزبانی مشاهیر و اشتهار آوران کرد، اعتراف کرد: تکریم مشاهیر مایه صلح، آشتی و تعامل بیشتر در جامعه می شود.

وی افزود: هر ملتی توانایی تکریم از نامداران خود را نداشته باشد هیچگاه پیشرفت نمی بطی ء.

دبیر علمی کنگره بین المللی مشاهیر کرد افزود: دانشگاه کردستان درون چند سال اخیر با پشتیبانی قطعی نصیب و قسمت تلاش مرحمت در مرزوبوم مطالعات کردی داشته است و در این راستا رشته کلمه و شعر کردی تو سال ۹۴ در این دانشگاه تأسیس شد.

وی بوسیله خدمات تحقیقاتی و پژوهشی پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان اشاره و داخل ادامه گفت: نیز امسال اولین گرداگرد دانشجویان تعبیر و شعر کردی دانشگاه کردستان فارغ التحصیل می شوند و امیدواریم درون مقطع زبر لیسانس این رشته نیز بتوانیم دانشجو اجابت کنیم.

صادقی همچنین ذکر کرد: مرکز مطالعات دانشگاه هم اقدامات خوبی از جمله تهیه نزاکت لغت کردی فارسی و ده ها فرمان دیگر ارتکاب داده است.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: همچنین سال گذشته حق طبع آثار ماموستا هژار بوسیله دانشگاه کردستان واگذار شد و درآمد آن برای جایزه سالانه هه ژار و تجلیل از آثار کردی هزینه می شود.

وی اطلاع دادن کرد: زیاد از ۴۰ مجلس در این دانشگاه فعالیت دارند و سالانه بیش از ۲۰۰ دستور کار را ارتکاب می کنند.

وی تو کمی دیگر از سخنان خویشتن به کنگره مشاهیر کرد اشاره و عنوان کرد: کمیته علمی این کنگره به دانشگاه کردستان واگذار شد که تو زیرمجموعه آن شش کارگروه نیز در حوزه های علوم انسانی، اصطلاح و ادبیات، هنر، پزشکی، کشت و علوم پایه و مهندسی تشکیل شد.

مهتر دانشگاه کردستان با تقریر اینکه عبرت خرد و دانایی کار آسانی نیست، گفت: انتخاب مشاهیر فقره مرده و ساده ای نبوده و داخل این رابطه محدودیت تعداد و گستره جغرافیایی داشتیم.

وی ادامه عدل: در گزینش مشاهیر تکاپو شده که از نام آوران کرد جهان در همه بسرنوشت شوم دچار کردن های علمی، موسیقی، هنر، ادبی و … انتحاب شود.

صادقی خاطرنشان با اشاره بوسیله اینکه بزرگترین سرمایه هر ناحیه مشاهیر و مفاخر آن ملک هستند، خاطرنشان کرد: احترام گذاردن مشاهیر رمز ماندگاری تمدن امت هاست و باید مشاهیر همواره مورد احترام صبر گیرند.

وی گفت: مشاهیر نیازی بوسیله ما ندارند بلکه ما هم هستیم که بوسیله آنها احتیاج داریم و باید آنها را پاسداری کنیم.

مؤسسات کردستان شناسی در دانشگاه های کردستان راه اندازی شود

دستیار ویژه رئیس جمهور داخل امور اقوام و اقلیت های مذهبی گفت: مراکز علمی و دانشگاه های استان کردستان باید برای روش اندازی مؤسسات کردستان شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند.

حجت الاسلام علی یونسی، روز سه گانه شنبه داخل مراسم افتتاح دنده بین المللی مشاهیر کُرد که درون تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، بیان کرد: عنوان دنده مشاهیر کرد برای برگزاری این رسوم انتخابی درخور و شأن رسوم بوده است.

وی با اشاره بوسیله ضرورت برگزاری کنگره تجلیل از مفاخر و مشاهیر کرد، افزود: جوانان این مرز و جغد باید با تاریخ، فرهنگ، گذشته، پیشینه و تمدن خویشتن را شناخته و به دیگران همچنین بشناسانند.

حجت الاسلام یونسی نشانی کرد: دشمنان امروز در تلاشند تا ما را بی هویت و بی شناسنامه جلوه دهند و مردم ما را در مقابل هم قرار دهند و با این کار بذر تفرقه افکنی و کینه توزی را بین مردم ما بکارند که چنانچه ما گذشتگان و فرهنگ و تاریخ خویشتن را نشناسیم در دام دشمن دربند می شویم.

وی بیان کرد: تو این منطقه نام آورترین ملت ها، ملت ایران است و زمانی که نام و نشانی از قدرت ها و ابرقدرت ها درون سطح گیتی نبوده، اشتهار ایران در گیتی می درخشید و اولین امپراطوری ها مربوط بوسیله ایران بوده است.

دستیار اختصاص مهتر جمهور درون امور اقوام و اقلیت های مذهبی نشانی کرد: زمانی که کوروش جهان را بدون هیچگاه کشت و ترور و خونریزی فتح کرد و دولت جهانی را تشکیل داد و با اتحاد کرد و فارس حکومتی جهانی را تشکیل داد کامل آسیا، آفریقا و اروپا داخل سیطره این ابرقدرت آن زمان ایران فراغت گرفت.

وی با اطلاع دادن اینکه ملتی معروفیت آور می شود که مردان و زنانی اشتهار آور داشته باشد، بیان کرد: دانشمندان، مشاهیر و مفاخر حرمتشان آنقدر بسیار است که مردم باید به داخل و دیوار ساختمان های آن ها نیز باید عزت بگذارند.

حجت الاسلام یونسی عنوان کرد: علما و دانشمندان فقط قصد علما نیست بلکه منجم، فیزیکدان، شیمیدان، هنرمند، منجم و فیزیکدان بی قراری یک فقیه و شایسته جاه هستند تا اینکه اگر مسلمان نباشند.

وی خاطرنشان کرد: انفراد های ملت ایران بین مردم کرد بوسیله بهترین وجه حفظ شده است و پیاده شدن همین بن و بنابر فرمایش مقام معظم رهبری ما انسان کرد را به عنوان یک آدم فرهنگی می شناسیم.

دستیار خاص رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی افزود: آدم کرد را با ویژگی شجاعت، صداقت، مهربانی، گذشت، هنردوستی و بصیرت جویی می شناسیم و این ویژگی های انسانی است.

حجت الاسلام یونسی تو دنباله گفت: مراکز علمی و دانشگاه های استان کردستان باید برای گونه اندازی مؤسسات کردستان شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند چراکه هزاران طالب علم و فنی در همگی لفافه ها بود دارند که باید بکارگیری شوند.

وی یادآور شد: تاریخ شناسان و ایران شناسانی صاحب بصیرت و کرد وجود دارند اما چرا باید بیکار باشند. مسئولان گزینش سختگیری را پیاده شدن بگذارند چراکه یک دانشمند و مفاخر که مخالف انقلاب و نقیض ایران نمی شود.

وی در ته یادآور شد: باید همه باهم بخاطر بازشناسی کرد و کردستان همتی اکید داشته باشیم و خود را هم به خودمان و هم در ایران و در جهان بشناسانیم.

تفاوت های فرهنگی و ملی هیچگاه گاه علت خشونت های ظالمانه نشده است

پیام نچیروان بارزانی امروز دوشنبه ۱۱ تیر ماه در سنت افتتاحیه دنده مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان قرائت شد، که متن این پیام به شرح والا است:

از همه مشت اندرکاران برگزاری این دنده بوسیله ویژه استاندار کردستان، که از ما بخاطر همراهی و شریک شدن درون این مراسم احضار به ایفا آورده است قسمت می کنم.

همچنین از دانشگاه کردستان و اساتید برجسته و روشنفکر این دانشگاه که با انجام فعالیتی دانشگاهی، ادبی و روشنفکرانه خدمتی مبصر و عظیم به ادب و کتاب ملت کرد کرده است تقدیر می کنم.

خدمات دانشگاه کردستان و همه مسئولان برگزاری کنگره مشاهیر کرد برای معرفی کردن و تجلیل از مفاخری که طی سال های گذشته، خدمت وقار تو راستای حفظ زبان و شناسنامه پیرو و بزرگداشت فرهنگ و اتیکت خویشتن نمایش داده اند ستودنی است.

در کنگره مشاهیر کرد، مفاخر و نامداران از هر سرزمینی که باشند، میراثی ظاهری برای همگی کردها هستند چراکه این مفاخر در راستای بزمین نشستن به اهداف خویشتن و نوکری به ملتشان سعی کرده و رنج بیش دیده اند.

در زمان کودکی ما، پدر و مادرهایمان علی رغم نداشتن سواد برای خواندن، همپای شعرهای استادان برجسته کرد همچون هژار و هیمن، شعرهای نگهبان و سعدی بخاطر ما می خواندند و همپای گوش اعطا کردن به آوا و موسیقی کردی ما را به گوش دادن به صدای استاد شجریان تشویق می کردند.

تاریخ به ما مدلل کرده است که هیچگاه نفاق های ملی و مذهبی و فرهنگی موجب تندی های ظالمانه و غیردموکراسی نشده و بلکه جهت قبول کردن جدایی ها شده است .

ما در کردستان بوسیله مفاخر مشاهیرمان مباهات می کنیم چراکه سرلوحه و الگوی ما بوده اند.

امروز سنندج با برگزاری این کار مبصر همه ما را بدهکار و وامدار خود کرده است.

کردها همواره اصالت را بر بشریت بنا نهاده اند

استاندار سلیمانیه کردها را همچون ملتی دانست که اصالت را متصل بر مردمی بنا نهاده اند.

هوال ابوبکر تو آئین افتتاح کنگره مشاهیر کرد اقرار کرد: روح هماهنگی و اشتراکات تاریخی علت شده تا در کنگره ای با نشانی کنگره مشاهیر کرد گرد حزن آورد.

وی افزود: این کنگره اثبات می یواش که آنچه برای کردها رادیکال است انسانیت و جوانمردی تعبیر و امت بوده و کردها همواره از امت هایی بوده اند که اصالت را پیاده شدن انسانیت بنا نهاده است.

استاندار سلیمانیه عنوان کرد: در هیچ جای جهان دولتی زدودن که در آن کرد نباشد ولی متأسفانه تا کنون دولتی برای خویشتن نداشته اند.

وی در پایان نیز ضمن اعلام این نکته که کردها همواره زنده خواهند بود و ماند، خاطرنشان کرد: تا حی بودن کردها تاریخ حی است.

ابوبکر در ته نیز از برگزاری کنگره تشکر کرد و حضور مشاهیر کرد جهان در این دنده را نشانه ای از اتحاد کردها دانست.

برگزاری کنگره بین المللی مشاهیر کرد اقدامی بی همتا در تاریخ است
 

نماینده رئیس جمهور عراق گفت: در دوره ای که ایران با ایدئولوژی استعمارگرانه مورد هجمه قرار گرفته، ایران در حال برگزاری دنده بین المللی مشاهیر کرد است که اقدامی بی همتا تو طول تاریخ است.

طبیب خداوندگار احمد برزنجی در آئین افتتاحیه کنگره بین المللی مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان، بیان کرد: درون حالی که دنیا تو مجادله های عمیق ایدئولوژی استعمارگری به روال می برد، دنده ای درون پایتخت تاریخی امیران اردلان در شهر پایداری و ادب برگزار می شود.

وی افزود: این ایدئولوژی ها موجب شده جنگ های خونی تروریستی داخل منطقه شده است و این حمله وحشیگرانه به منطقه بوسیله دلیل حرص استعمار و غارت منطقه است و حل این بحران نیازمند همبستگی و اتحاد همگی مسلمانان است.

پلیس مهتر جمهور عراق عنوان کرد: در این دوره با این ایدئولوژی های استعمارگرانه هجمه و حمله به ایران نیز لباس گرفته و این در شرایطی است که ایران دنده مشاهیر کرد را برگزار می نرم که اقدامی بی همتا تو تاریخ است.

وی تصریح کرد: کردها در طول تاریخ نشان داده اند که همه جدیت آنها برای ارتقای اتیکت بشری بوده و وجود صدها نفر مشاهیر کرد شاهدی بر این مدعاست ولی چون دولت های منطقه بر اساس مسائل قومی و نژادی شکل گرفته اند هرگز بوسیله نام مشاهیر کرد رمز نکرده اند.

برزنجی همچنین با رمز به اینکه ملت های غیرعرب بیش از اعراب برای حفظ کردن اسلام مجاهدت کرده اند، گفت: هزاران شخصیت و چهره کرد بخاطر حفظ اسلام تلاش کرده اند اما معروفیت آنها ثبت و ضبط نشده است.

وی تاکید کرد: عرب ها و کشورهای منطقه اسلام ناب محمدی را مورد توجه فراغت نداده اند و این علت اغتشاش و خونریزی و اختلاف شده است.

وی در ادامه ضمن تشکر از مسئولان برگزاری کنگره، گفت: ایران کشوری بوده که همواره پشتیبان کردها و بویژه کردهای عراق بوده و این را در شرایطی اثبات کرد که کردهای عراق انفال شدند و تنها کشوری که آنها را پناه داد انفال بود و همچنین تنها کشوری که فاجعه حلبچه را رسانه ای کرد و به دنیا علامت داد، ایران بود.

ادای سوگند خوردن اولین دانشجویان فارغ التحصیل زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان

اولین دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان فارغ التحصیل شدند و امروز آئین سوگند آنها در کنگره بین المللی مشاهیر کرد برگزار شد.

رشته کلمه و ادبیات کردی سال ۹۴ داخل دانشگاه کردستان ایجاد شد. در حال حاضر ۱۶۰ دانشجو تو این لفافه مشغول بوسیله فراگیری هستند که امسال اولین گروه از دانشجویان آن که جوان پهلو ۳۵ هستند، فارغ التحصیل شدند.

در کنگره بین المللی مشاهیر کرد که امروز درون تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، مراسم ادای سوگند ۳۵ نفر دانشجوی فارغ التحصیل رشته کلمه و ادبیات کردی دانشگاه کردستان برگزار شد.

در این آئین دکتر بختیار سجادی، مدیرگروه لفافه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان اشعار کرد: بسیار خرسندیم که برای اولیه بار تماشاگر فارغ التحصیلی مقدماتی گروه از دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی هستیم.

وی عنوان کرد: مایه فخر است بخاطر دانشجویان لفافه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان که منابع آنها تماماً کردی است و توسط اساتید توانمند گروه زبان و رمان کردی دانشگاه نگارش شده است.

سجادی تصریح کرد: ثمره تلاش و فعالیت اساتید گروه زبان و داستان کردی دانشگاه کردستان، این دانشجویان هستند که امروز و سال های آینده فارغ التحصیل می شوند.

مدیرگروه رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان مداومت کرد: لازم است که دستگاه های فرهنگی، رسانه ها و آموزش و پرورش از ظرفیت بزرگ دانشجویان فارغ التحصیل رشته واژه و رمان کردی استعمال کنند.

وی در ادامه با رمز به برگزاری کنگره مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان، گفت: مفاخر و مشاهیر کرد استوانه فرهنگ و هویت این منطقه هستند و ما امروز مفتخر به میزبانی آنها هستیم.

سجادی خاطرنشان کرد: آنچه بخاطر ما مهم است زبان، ادب و رمان و تاریخ است و ما کاری با سیاست نداریم.

انتهای پیام